2024 m. Lietuvoje įvyko reikšmingi socialinės gerovės sistemos pokyčiai, ypač susiję su “vaiko pinigais” (išmokomis vaikams) ir kitomis socialinėmis išmokomis. Šie pokyčiai atspindi vyriausybės dėmesį piliečių, ypač šeimų su vaikais, pagyvenusių žmonių ir neįgaliųjų, ekonominei gerovei gerinti.

Išmoka vaikui, vadinamoji “vaiko pinigai”, padidėjo nuo 85,75 euro iki 96,25 euro per mėnesį. Šis padidinimas labai naudingas šeimoms, nes jis taikomas 517 tūkst. vaikų visoje šalyje. Be to, neįgaliųjų šeimoms, daugiavaikėms šeimoms arba šeimoms, turinčioms finansinių sunkumų, išmoka vaikui padidėjo dar labiau – iki 152,9 euro vienam vaikui per mėnesį, palyginti su ankstesne 136,22 euro suma.

Be išmokų vaikams padidinimo, buvo ir kitų reikšmingų socialinės gerovės padidinimų. Bazinis socialinės pašalpos dydis padidėjo nuo 49 eurų iki 55 eurų. Šis tarifas yra labai svarbus, nes pagal jį apskaičiuojamos įvairios kitos socialinės išmokos, įskaitant vienkartines išmokas gimus vaikui, išmokas karių vaikams ir globos (rūpybos) išmokas. Apie 600 tūkst. asmenų gauna išmokas, susijusias su šiuo baziniu socialinių išmokų tarifu.

Vyriausybės dėmesys socialinės gerovės didinimui yra platesnės strategijos dalis, įtraukta į 2024 m. biudžetą, kurį finansų ministrė Gintarė Skaistė pavadino “žmonių biudžetu”. Šiuo biudžetu siekiama, kad jis būtų subalansuotas ir optimalus dabartinei situacijai, nepaisant numatomo deficito padidėjimo iki 2,9 % BVP. Skirstant biudžetą pirmenybė teikiama papildomoms išlaidoms pensininkams, socialinių išmokų gavėjams, pedagogams ir paramai Ukrainai Rusijos invazijos sąlygomis.

Kalbant apie švietimą, vyriausybė skyrė nemažai lėšų mokytojų ir universitetų dėstytojų atlyginimams didinti. Taip pat pastebimos investicijos į nacionalinį saugumą ir gynybą, atspindinčios geopolitinę įtampą regione.

Apskritai 2024 m. Lietuvos vyriausybės veiksmai rodo tvirtą įsipareigojimą remti savo piliečius didinant socialines išmokas ir tikslingai investuojant į tokius svarbius sektorius kaip švietimas ir gynyba. Šiomis priemonėmis siekiama stiprinti šalies socialinę struktūrą ir reaguoti į besikeičiančią ekonominę ir geopolitinę padėtį.

By Etikai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *